Sadrokartón v podkroví
September 2010
Od septembra som sa pustil dom prípravy konštrukcie na sadrokartón v podkroví. Tepelná izolácia príde až niekedy v polovici septembra tak sa zatiaľ nikam neponáhľam.
Zatepľovať strechu budem NOBASIL -om MPE (dosky z čadičových vlákien) o hrúbke dokopy 30cm (18cm – medzi krokvy, 12cm – naprieč) preto som na konštrukciu SDK použil krokvové závesy 27cm dlhé, ktoré je potrebné pripevniť ešte pred položením izolácie, ktorá pôjde medzi krokvy. Inač sa tam už nedostanete, aby sa prichytili.
Vodorovnú časť nie je nijako zvlášť problematické dať pekne do vodováhy, trošku problém som mal pri šikminách, kým som si našiel spôsob ako to zrovnať v troch smeroch (sklon strechy, vysunutie závesu pre izoláciu a ešte, aby konštrukcia išla vodorovne pozdĺž celej strechy/steny).
27.09.2010
Konečne som dokončil aj poslednú časť (schodište) prípravy na SDK konštrukciu. Bol som brzdený tým, že som nemal ešte namontované schody na pôjd a pripraviť si ju pred nimi by bolo podľa mňa zbytočné.
28 – 30.09.2010
Zo samotnej konštrukcie pre SDK som veľa fotiek nerobil lebo je to vidieť v sekcii zateplenie strechy. Fotil som len detail pri strešných oknách.
8. – 13.10.2010
Osadzovala sa parozábrana a vodorovná časť SDK.
14. – 25.10.2010
Sa na stavbe nič nerobilo. Mal som tu sestru s neterkou, tak nebolo času na prácu.
26.10.2010 – 01.11.2010
Po vyše 10-dňovej prestávky sme sa s otcom pustili opäť do práce Celé opláštenie sme zvládli len vo dvojici. Otec mal tak trošku fitnes zadarmo 🙂
Na vonkajšie a vnútorné rohy (prechod šikmina-stena, okolo okien, atď.) budem dávať špeciálnu pásku od Rigipsu: No Coat – Ultraflex. Na skúšku som si kúpil len jednu škatuľu lebo ide o dosť drahú záležitosť. Pracuje sa s ňou super a vonkajší roh (zatiaľ len okolo okien) je super pevný. Našiel som aj o niečo lacnejšiu náhradu od amíkov. Podľa videa a obrázkov je to iste len od inej firmy, tak uvidím ak sa mi to podarí kúpiť.
6. – 7.12.2010
Osadením pások Strait-flex na schodisku, vytmelením a prebrúsením, so SDK v podkroví skončím.
S prácami so sadrokartónom budem pokračovať na prízemí niekedy na jar 2011 v novom fotoalbume: Sadrokartón – prízemie.
Kde si prosím ťa kúpil tu náhradu za ULTRAFLEX – No Coat a za koľko?
bral som to z Ciech, cena bola tusim okolo 1€ za m.
Ďakujem a ešte sa chcem spýtať ako si ich pritláčal do toho tmelu reklamujú na to také valce pritláčacie ale ty si ich asi nemal?
ziadne pomocky netreba, staci spachtla. ale tmel som pouzival od Rigips MEGA-extra vo vedre uz rozrobeny tmel. neschne tak rychlo.
Idem zateplovat podkrovie tym istym sposobom ako ty, medzi krokvami bude ISOVER UNROL PLUS hr.160mm a pod krokvami hr.100mm. Ja sa tiez chystam dat JUTAFOL N110, Sd 40, radia mi dat JUTAFOL N150 REFLEX ta ma Sd cca.100, tak teraz neviem…nemas zatial problem s touto parozabranou ktoru si pouzil, v zime sa ti netopi sneh na streche v tvare krokiev? aj do kupelne si daval tuto istu parozabranu? Skrutky do SDK u teba prechadzaju parozabranou len tak, alebo prechadzaju cez tmel na parozabrany(rozmyslam natriet tym tmelom CD profily a na to pritlacit parozabranu aby aj skrutky boli utesnene)?
diky
Palo
osobne nemam na strechce ziadny krokvovy efekt v zime,
parozabranu som daval vsade tu istu aj do kupelne (zatial nevyuzivam)
Skrutky len tak bez nejakeho tmelu (tmel na CD podla mna zbytocna investicia)
Ahoj.Mozes mi poradit kto ti robil sadrokarton v podkrovi a ties elektriku.Boli to tvoji znami alebo zivnostnici.Ties ma to caka a hladam nikoho spolahliveho.Ties sa chcem opitat ci musi ist do podkrovia ruzovi sadrokarton.
sadrokarton som robil s otcom a elektriku znami.
co sa tyka ruzoveho SDK, tak ruzovi sa dava z hladiska poziarnej bezpecnosti do podrovia (viacej odolava ohnu a tym padom dava vacsi cas na unik v priprade poziaru) aby splnalo normu, z hladiska konstrukcneho je to jedno ci das biely alebo ruzovy.
Ahoj citujem ” Vodorovnú časť nie je nijako zvlášť problematické dať pekne do vodováhy, trošku problém som mal pri šikminách, kým som si našiel spôsob ako to zrovnať v troch smeroch (sklon strechy, vysunutie závesu pre izoláciu a ešte, aby konštukcia išla vodorovne pozdlž celej strechy/steny).”
Mohol, by si poradiť ako na to tiež ma to čaká, tak je každá rada dobrá.
Ďakujem
vodorovnu cast spravis vpohode, vpodstate vysunies zavesy na vysku izolacie a vsetko da hodovahy.
Sikmu cast: ak nemas nejaky laser co urcuje rovinu tak to bude zlozitejsie.
– dufam, ze sa nenahnevas, ale je to dost na velke pisanie, vysvetlovat to. Vela je o tom popisane na fore oStavbe.sk.
http://www.ostavbe.sk/fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56.html
Ahoj,
jasné je to veľa písania, ďakujem za odkaz na ostavbe.sk.
Ahoj, takto isto chceme realizovať naše zateplenie strechy medzi krokvi 18 cm a potom priečne 14 cm, ale nevieme akú pásku použiť na prilepenie parozabrany o profil sdk? Videli sme tam aj nejaký tmel zelenej farby ten na čo slúži? Čo je lepšie použiť parozábranu alebo hliníkovú fóliu? ďakujem za odpoved
pasku obycajnu obojstrannu ako sa pouziva napr. na koberce.
ten tmel je urceny na lepenie a utesnovanie parozabrany v styku na stenu.
Aj jedno aj druje je parozabrana, tie hlinikove maju lepsie vlastnosti ale aj inu cenu.
aku si prosim Ta daval parozabranu? (znacka, typ, SD hodnota)
dik
parozabrana je Jutafol N110, SD = 40 (+/- 10)m